Aga kuidas Sul tööl läheb? Päriselt?

Vahel on elus oluliste asjadega nii, et märkame nende kadumist või purunemist siis, kui on juba liiga hilja. Kergem on oma tervist hoida, kui haigusega võidelda. Lihtsam on iga päev oma suhete tugevdamiseks teha väikesi helgeid tegusid ja lahendada pisikesi arusaamatusi, kui purunenud suhet elule turgutada.

Ka oma töise tegevusega on nõnda, et lihtsam on tegeleda väikeste probleemidega enne, kui need suureks paisuvad. Siis võib selguda, et tekkinud probleemide-puntraga on väga keeruline midagi peale hakata. See, kui hästi me end oma tööl tunneme ning kui köitev ja kaasahaarav on töö meie jaoks, sõltub sellest, kas meie ees seisvad väljakutsed ning meie suutlikkus neid lahendada on tasakaalus.

Kui meie töö ei paku meile piisavalt väljakutseid, mis oleks meie suutlikkusega kooskõlas, siis me tüdime ja muutume rahutuks. Töised tegevused tunduvad meile lihtsakoelised ja igavad, me ei suuda leida oma tegevusele mõtet, perspektiivi ning tegevus ei motiveeri meid. Vahel võime sellistes olukordades muutuda “vinguviiuliteks” ja lohakaks, sest puudub soov panustada.

Kui töö nõuab meilt enam, kui suudame antud hetkel täita, siis tunneme end olevat ärevuses ja masendunud, positiivsust säilitada on raske. Meie suutlikkus võib sõltuda meist endist ja meie oludest: teadmised ja oskused, meie tervis ja oskus seda säilitada, meie teised elurollid ja suhted väljaspool tööd. Samuti võivad meie toimetulekut mõjutada töö ja organisatsiooniga seotud tegurid: töökoormus, ressursid, töö kooskõla meie väärtuste ja oskustega, suhted tööl.

Ühel või teisel juhul tunneme, et meie valgusfooris vilgub hoiatav kollane tuli. Kas me märkame seda? Halvemal juhul süttib punane tuli ja me distantseerume hoopiski, loobume üritamast ja anname alla.

Kui aga töö pakutavad väljakutsed ning meie suutlikkus sellega hakkama saada on tasakaalus, siis kogeme energiat, tahet panustada. Töö ei tundu meile nii pingutust nõudev ja väsitav. Motivatsioon ja loovus toetavad meid eesmärkide saavutamisel. Valgusfooris põleb eredalt roheline tuli.

Milline tuli Sinu valgusfooris põleb?

  • Kui Su valgusfooris põleb roheline tuli, siis mõtle hetkeks, miks. Mis on see, mis Su töö nauditavaks muudab? Kuidas on Sul õnnestunud hoida töö ja eraelu vahel tasakaalu? Milliste oskuste ja võimete rakendamine on Sinu jaoks eriti nauditav? Mille eest oled tänulik? Kuidas seda kõike säilitada?
  • Kui Su valgusfooris on aga vilkumas kollane tuli, siis millised on sammud, mida astuda saad? Kas Sul on võimalik täiendada oma tööpäeva tegevustega, mis Sulle taas pinget pakuks ja silma särama lööks? Mis on need asjad, mis Su suutlikkust on vähendanud ning kuidas nendega toime tulla – enesetäiendamine, aja maha võtmine, suhetele pühendamine, oma töökeskkonna arendamine?
  • Kui Su valgusfooris aga põleb punane tuli, siis peatu hetkeks ja tee inventuur. Kui suurt muutust vajad, et taas rahulolu üles leida? Keda vajad enda kõrvale, et oma mõtetes ja tunnetes selgust saada? Kas oled valmis võtma kontrolli nende asjade eest, mis alluvad Sulle ja loobuma muretsemast nende asjade pärast, mida muuta ei saa? Kuna oled valmis astuma esimese sammu selle heaks, et taas rohelisse jõuda? Ja mis on hoolimata kõigest Su elus ikkagi hästi ning mille eest oled tänulik?

Kuidas Sul siis tööl läheb? Päriselt?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *